ما قصد داریم در این مقاله شما را با انواع برنج ایرانی آشنا کنیم. طیف وسیعی از انواع برنج ایرانی وجود دارند که هرکدام خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند. پیش از خرید برنج ایرانی، بهتر است در مورد ویژگی‌ها و تفاوت این برنج‌ها بیشتر بدانید. در این مقاله تفاو  انواع برنج ایرانی، اسامی برنج‌های ایرانی و خصوصیات آن‌ها و مقایسه انواع برنج ایرانی با یکدیگر می‌پردازیم تا با دید بازتری برنج‌ مصرفی خود را انتخاب کنید.

09111182910

انواع برنج ایرانی

برنج ایرانی از پرمصرف‌‌ترین مواد غذایی و جزء جدا نشدنی سفره‌های ایرانیان حساب می شود . این نوع برنج متناسب با ویژگی مرغوب، محل کشت، درجه یک و اعلاء بودن، کیفیت و… با اسامی و نام‌های مختلفی به بازار ارائه می‌شوند.
انواع مختلف برنج، سبب سردرگمی افراد در هنگام خرید و انتخاب برنج خوب می‌شود. به همین علت بر آن شدیم تا انواع برنج ایرانی و مناسب ترین نوع برنج ایرانی را معرفی کنیم. با این مقاله، انتخاب برنج مرغوب و با کیفیت ایرانی برای شما آسان تر می‌شود.

تفاوت انواع برنج ایرانی از نظر شکل ظاهری

شکل برنج، اندازه دانه، بلند یا کوتاه بودن برنج یکی از فاکتورهای مهم است و برخی بر اساس آن برنج خود را انتخاب می کنند. انواع برنج ایرانی از نظر شکل ظاهری و دانه بندی به 3 دسته، برنج دانه بلند، برنج متوسط ​​و برنج دانه کوتاه تقسیم می شوند.

اندازه برنج 

1.برای برنج دانه بلند، طول دانه برنج معمولاً 3 تا 4 برابر عرض دانه است.

2.برنج دانه متوسط ​​کوتاه تر از برنج دانه بلند است .

3.برنج دانه کوتاه همانطور که از نامش پیداست کوتاه ترین است و بعد از پختن دانه ها معمولاً به هم می چسبند. به همین دلیل برنج دانه کوتاه مشتریان کمتری دارد، اما این به معنای پایین بودن کیفیت و طعم آن نیست.

تفاوت انواع برنج ایرانی از نظر پخت وبافت 

بعد از پختن برنج، ظاهر برنج و حتی طعم و عطر آن ممکن است متفاوت باشد. بافتی که برنج پس از پخت به دست می‌آید یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های برنج ایرانی است. این بافت بسته به میزان نشاسته موجود در برنج متفاوت است. «برنج چسبنده یا شیرین» انواعی از برنج تولید و فرآوری شده در قاره آسیا هستند که عموماً برای تهیه آرد برنج استفاده می‌شده و یا می‌توان از آن برای تهیه غذاها و دسرهای سنتی استفاده کرد.

 

از نظر بافت، نوع دیگری از برنج به نام «برنج نیمه پخته» وجود دارد که قبل از آسیاب شدن برنج، دانه ها تحت فشار بخار نیمه پخته و نشاسته آن حالت ژلاتینی به خود می گیرند. این نوع برنج ها هنگام پختن بافت نرم و سبکی دارند.

 معرفی انواع برنج ایرانی 

1. برنج طارم

برنج طارم برای اولین بار در استان زنجان در شهرستان طارم کشت شده است.شهرستان طارم در مجاورت استان گیلان و مازندران قرار گرفته که کشت برنج طارم در این استان ها شکل میگیرد .
امروزه در استان مازندران به ویژه شهرستان فریدونکنار کشت این برنج زیاد شده است. برنج طارم بسته به موقعیت مکانی و ویژگی های خاک آن منطقه انواع متفاوتی دارد مثل : طارم عطری، طارم صدری، سنگ طارم و طارم هاشمی، طارم دم سیاه.
برنج طارم دارای شکل استخوانی می باشد و رنگ آن سفید مایل به کرم می باشد . این نوع برنج از نظر کمی ضعیف است به عبارت دیگر در واحد هکتار نسبت به سایر گونه ها مقدار کمتری محصول می دهد اما کیفیت بسیاری دارد.

2.برنج هاشمی

برنج هاشمی ، برنج بلند دانه و خوش پختی است این برنج ، مقاومت بیشتری را در برابر آفت های گیاهی و جانوری دارد و به همین دلیل ، یکی از سالم ترین برنج های ایرانی شمال می باشد؛ چرا که به سم شیمیایی کمتری برای دفع آفت ها لازم دارد و کود صنعتی کمتری برای تولید آن استفاده می گردد.

3.برنج شیرودی

برنج شیرودی از برنج های پرمحصول شمال کشور و جزو برنج های دسته سرد می باشد .
برنج شیرودی در مناطق کوهستانی و سردسیر در شمال کشت میشود
از سوالات رایج در مورد برنج شیرودی این است که برای کجاست ؟
برنج شیرودی اولین بار در استان مازندران کشت و برداشت شده و امروزه بیشتر در شهرستان های بهشهر،نکا مورد استفاده قرار میگیرد.

ظاهر :

ظاهر برنج شیرودی شباهت زیادی به برنج هاشمی دارد به همین علت سبب شده

تا افراد سودجو در بازار برنج با مخلوط کردن این دو نوع برنج سوء استفاده کنند.
برنج شیرودی در مقایسه با برنج های با کیفیت ایرانی مانند برنج هاشمی، برنج طارم محلی، برنج کشت دوم از عطر ضعیفی برخوردار است.

به همین علت ارزان تر بودن برنج شیرودی نسبت به برنج های نامبرده شده است، قیمت برنج شیرودی اغلب با برنج فجر برابر است و تفاوت زیادی ندارد
قیمت مناسب و ایرانی بودن برنج شیرودی سبب این شده که بیشتر توسط رستوران ها، ادارات، شرکت ها، مراسمات مورد استفاده قرار گیرد.

4.برنج سرلاشه

برنج‌های سرلاشه همان برنج‌هایی هستند که مراحل «شالی به برنج شدن» را به صورت کامل سپری کرده‌اند ولی این نوع برنج در مراحل دچار شکستگی شده‌اند. این شکستگی می‌تواند در اندازه‌های مختلف رخ بدهد. برنج‌های سرلاشه از برنج‌های سالم کوچک‌تر می باشند و نوک آن‌ها شکسته شده است. برنج‌های سرلاشه هم با فرآیند بوجاری یا الک شدن، از برنج سالم جدا می‌شوند.
برنج‌های سرلاشه دارای ۳ تا ۳۰ درصد برنج شکسته می باشند ، بقیه برنج، از دانه‌های سالم تشکیل شده‌اند. هر چقدر درصد برنج‌های سالم زیادتر باشد و برنج‌های شکسته کمتر باشد، برنج‌های سرلاشه کیفیت بیشتری دارند. در کل دانه‌های سالم در برنج سرلاشه نسبت به برنج لاشه زیادتر است.

5.برنج علی کاظمی

برنج علی کاظمی جزو رقبای برنج هاشمی می باشند و در صومعه سرا و فومن کشت می‌شود. این برنج اولین بار توسط فردی به نام علی کاظمی کشف شد. این برنج هم جزو برنج‌های دانه‌بلند ایرانی می باشند و ارتفاع آن پس از پخت به ۶/۱۱ میلی‌متر هم می‌رسد. قیمت مناسب برنج علی کاظمی نسبت به سایر برنج‌ها آن را به یکی از پرفروش‌ترین برنج‌های ایرانی تبدیل کرده است.

 

6.برنج کوهسار

این برنج ایرانی در مناطق سردسیر مازندران کشت می‌شود و به سرما مقاومت بیشتری نشان می‌دهد. برنج «کوهسار» جزو «برنج‌‌های زودرس» به حساب می‌آید و با دوره رشد، ۶۵ روز از نشاکاری تا برداشت آن طول می‌کشد.

7.برنج فجر

طارم و فجر برنج‌هایی با خصوصیات مشابه می باشند . برنج «فجر» از سال ۱۳۷۷ در مزارع برنج مازندران کاشته شد. دانه این برنج متوسط بوده و رنگ سفید و اندکی کدر دارد. برنج فجر جزو برنج‌های اصلاح‌نژاد شده عطردار می باشد .

بهترین برنج ایرانی کدام است و چه نام دارد ؟

بهترین برنج موجود در کشور متعلق به استان های شمالی مازندران و گیلان است. از این رو باید بررسی کرد آیا برنج مازندران مناسب تر است و یا برنج گیلان.
اما طبق پژوهش های انجام شده در برنج حاج یوسف توسط کارشناسان حوزه برنج و مطالبه مشتریان عزیز در سفارشات به این جمع بندی رسیده ایم بهترین برنج موجود در کشور برنج کشت دوم است.

 

حرف آخر

انواع برنج ایرانی دیگری نیز وجود دارد که از طریق اصلاح نژاد و با نام های دیگر کشت می شوند. از این برنج های ایرانی می توان به برنج سپید رود، برنج شفق و غیره….  اشاره کرد.

همچنین برخی از انواع برنج به دلیل موقعیت و منطقه جغرافیایی که در آن کشت و تولید می شود نامگذاری می شوند، مانند : برنج زاینده رود، برنج کوهرنگ و….

شما می توانید انواع برنج ایرانی را از مجموعه برنج حاج یوسف خریداری کنید .

برای خرید و اطلاعاز قیمت انواع برنج ایرانی یا شماره زیر تماس بگرید.

شماره تماس :

09111182910