برنج، یکی از مهم‌ترین محصولات غذایی نزد بیش از نیمی از جمعیت جهان است و 11 درصد از زمین‌های زراعی جهان، زیر کشت برنج قرار دارد. این گیاه، از غلاتی است که توسط انسان‌ها مصرف می‌شود.
برنج ایرانی نیز یکی از انواع برنج ها و قدیمی ترین محصولات زراعی است که انسان ها از هزاران سال پیش از آن استفاده می کرده اند.

09111182910

 

در این مقاله می خواهیم شمارا با این دانه ارزشمند و پیشینه، انواع و خواص آن اشنا کنیم .سپس قصد داریم یکی

از تولیدکنندگان و فروشندگان برنج ایرانی با کیفیت و اصالت یعنی برنج حاج یوسف را به شما معرفی کنیم.
گروه تولیدی برنج حاج یوسف در تلاش است تا با حذف واسطه‌ها وخرید مستقیم برنج از کشاورز ، ضمن حمایت از کشاورزان امکان خریدی مطمئن برای برنج ایرانی با بهترین کیفیت را برای شما فراهم کند.

برنج چیست؟

برنج (به انگلیسی: Rice) که به عنوان یکی از مهم‌ترین غلات و اقلام غذایی جهان شناخته شده است. وپس از نیشکر و ذرت، سومین محصول کشاورزی تولید شده در جهان به شمار می رود؛ گیاهی یک‌ساله است و مانند گندم، ذرت، چاودار، یولاف و جو از تیرۀ گندمیان است که در نواحی گرمسیری معتدل می‌روید. رویش برنج از لحاظ شرایط اقلیمی باید به گونه ای باشد که سر در آتش و پا در آب ویا به اصطلاح معروف آن گرم و مرطوب باشد. میوۀ برنج را که یک دانۀ برنج در آن قرار دارد، شلتوک می‌نامند.

تاریخچه برنج در ایران

در آثار به جای مانده از زمان هخامنشیان از برنج به‌عنوان غذای اصلی ایرانیان یاد شده است. برخی از مورخان، از کشت برنج در ایران، در دوره ساسانیان یاد کرده اند و آن را یکی از انواع غذای در باریان اشراف وسلاطین نام برده اند.
در منابع کهن برای اشاره به برنج، از واژه‌های «گُرنج»، «گُرِنج» و «کُرَنج» نام برده شده است و در گویش های مختلف با نام های دیگری از برنج یاد شده است.
برخی از منابع برنج را دارای اصالتی هندی دانسته و آن را از جمله خوراک‌های ضروری در هنگام قحطی و خشکسالی معرفی کرده، زیرا می‌توان سال‌های سال،ان را به‌صورت سالم نگه داشت.اما در آثار برجای‌مانده از مسافران اروپایی ، آثاری وجود دارد که به زمین‌های زراعی برنج در ایران و خوراک‌های پخته‌شده توسط آن، اشاره می کند.

معرفی انواع غذاها با برنج

انواع غذاها با برنج در فرهنگ‌های مختلف سرو می‌شوند.. که در کشور ما ایران نیز انواع مختلفی برای پخت آن وجود دارد به طور کلی غذاهایی. که با برنج درست می شوند به دونوع اصلی تقسیم می شوند.
1- غذای ایرانی: که بر اساس نوع پخت به دو نوع تقسیم می شود :ٰ نوع اول پلو که از ترکیب برنج با حبوبات و سبزیجات مختلف درست می شود مانند لوبیا پلو وسبزی پلو و عدس پلو. ونوع دوم چلو نام دارد که به صورت تنها یا در کنار خورشِت یا کباب یا گوشت سرو می شود.
2- غذای بین الملل: این نوع غذاها که از برنج تهیه می شوند در تمامی قاره‌ها یافت می شودمی‌شود و مختص کشورهای آسیایی نمی باشد.که از معروفترین آنها می توان به سوشی / ریزوتو وبریانی اشاره کرد.

چه استان‌هایی قطب تولید برنج در ایران هستند؟

تاریخچه برنج در ایران نمایان گر این است که بیش از ۱۸ استان در ایران ، در عرصه تولید برنج فعال هستند.
دو قطب اصلی تولیدکننده برنج در کشور ایران شمال و جنوب هستند .
قطب تولید برنج در شمال کشور
درشمال کشور سه استان مازندران، گیلان و گلستان با ۷۱ در صد سطح زیر کشت از تولیدکنندگان و تامین کنندگان بزرگ برنج مرغوب مصرفی محسوب می‌شوند. در خطه سرسبز شمالی کشور حدود صد‌گونه مختلف برنج تولید می‌شود. کاشت برنج در شمال کشور از ابتدای سال آغاز شده و در اواسط تابستان برداشت می‌شود.
برخی از مهم‌ترین برنج‌های کشت‌شده در شمال کشور شامل موارد زیر است:برنج‌ طارم ، هاشمی ، خزر، ندا ، صدری، بی‌نام، و چمپا .به طور کلی انواع برنج زیر کشت در این استانها را میتوان در شش گروه تقسیم بندی کرد:. برنج دانه بلند مرغوب، دانه بلند پر محصول، دانه متوسط مرغوب، دانه متوسط پرمحصول، دانه کوتاه مرغوب ودانه کوتاه پر محصول.


قطب تولید برنج در جنوب کشور
سه استان خوزستان، فارس و اصفهان نیز در تاریخچه برنج در ایران ازجمله تولیدکنندگان مطرح به شمار می‌روند. برنج‌های معروف در این سه استان به قرار زیر است:
برنج لنجان در استان اصفهان
برنچ عنبر بو در در استان خوزستان.
برنج چمپای قصردشت استان فارس نیز از برنج های شناخته‌شده و محبوب به شمار می اید.
پیشینه برنج در ایران محدود به دو قطب شمالی و جنوبی نمی‌شود. علاوه بر شش استانی که ذکر شد، استانهایی همانند زنجان / کردستان و کرمانشاه و استان های خراسان‌شمالی، جنوبیدرصد قابل‌قبولی از برنج تولیدی در کشور را به خود اختصاص می‌دهند.

کیفیت برنج ایرانی اصیل 

کیفیت برنج های ایرانی به نوع آن بستگی دارد از بهترین و با کیفیت ترین برنج اصیل ایرانی میتوان به برنج هاشمی و برنج صدری و دم سیاه اشاره نمود. عطرو طعم برنج از ویژگی های اصلی برنج مرغوب برای جذب مشتری می باشند.
دراین قسمت روشهای شناخت برنج با کیفیت را به شما یاداور می شویم :
1- میزان عطر، بو و طعم برنج 
نکته مهم آن است که برنج مرغوب بر خلاف اینکه دارای عطر و بوی فراوانی است اما از میزان چربی کمتری برخوردار است.
مشخصات ظاهری مانند جنس و شکل دانه محصولات مرغوب معمولا جنسی مانند گچ و ظاهری غیر شفاف دارند
2- نسبت طول به عرض دانه برنج 
معمولا نسبت طول یک دانه برنج مرغوب باید۵ تا ۸ برابربیشتر از عرض آن باشد.
3- کیفیت و چگونگی پخت
علاوه بر دارا بودن عطر وطعمی خوش برای برنج باکیفیت هر چه برنج زمان کمتری برای پخته شدن نیاز داشته باشد و پس از پخت نیز تا مدت قابل توجهی خوش خوراک و نرم باقی بماند و طعم و مزه خود را از دست ندهد مرغوب تر است.

برنج های ایرانی بر اساس نوع کشت چند دسته هستند؟

برنج کشت اول چیست؟

این برنج با توجه به مکان کشت، در مرداد یا اوایل شهریور برداشت می‌شود.کهکشاورزها بذر آن را در فروردین‌ماه آماده می‌کنند و در خردادماه می‌کارند.
این نوع برنج به دلیل استفاده کمتر از سم ها وکودها در مراحل سالم‌تر است؛ زیرا در مراحل کاشت ُسالم تر است.

برنج کشت دوم چیست؟
بعد از برداشت برنج کشت اول ُ زمین زیر کشت مجددا شخم زده می شود و برای بار دوم، بذرهای اماده شده از یک ماه قبل کاشته می شود .این برنج غالبا در آبان ماه هر سال برداشت می‌شود. به این نوع برنج، برنج کشت دوم می‌گویند.
برنج کشت دوم عطر بهتری دارد و خوش‌پخت‌تر است.
آب مورد استفاده برای برنج کشت دوم از کشت اول کمتر است.

نگهداری صحیح برنج خام در خانه

باید بدانید که برنج‌های ایرانی مستعد آفت هستند و برخلاف برنج‌های خارجی ممکن است پس از چند ماه یا یک‌ سال کم‌کم شپشک بزنند. از انجایی که «برنج» یکی از اصلی‌ترین مواد غذایی در سفره ایرانیان و بسیاری از کشورهای آسیایی محسوب می‌شود ‌‌‌ٔتنها کمی بی‌توجهی در نگهداری ان می‌تواند موجب خراب شدن برنج و زیاد شدن موجوداتی به نام «شپشک» در آن شود که شروع به خوردن برنج می‌کنند. برنج خام رطوبت کمی دارد و از همین رو اگر به شیوه درستی از آن نگهداری کنید تا مدت‌ها سالم باقی می‌ماند.
لازم به ذکر است که ماندگاری برنج قهوه‌ای خام کمتر از برنج سفید است. از آنجایی که برنج قهوه‌ای نسبت به برنج سفید کمتر فرآوری شده است، اسیدهای چرب باقی مانده در لایه سبوس برنج می‌تواند اکسید شده و موجب فاسد شدن برنج شود. معمولاً برنج قهوه‌ای در انبار نگهداری برنج برای ۳ تا ۶ ماه، در یخچال ۶ تا ۱۲ ماه و در فریزر تا ۱۸ ماه قابل نگهداری است.
دراین بخش به چند روش برای نگهداری برنج و جلوگیری از افت زدگی آن اشاره خواهیم کرد:
– نگهداری برنج در مکان خشک و خنک
– ایجاد فاصله بین کیسه برنج با زمین و دیوار
– استفاده از ظرف مناسب برای نگهداری :همانند کیسه های پارچه ای. ظروف شیشه‌ای یا پلاستیکی مات و ظروف فلزی دوجداره ُ و کیسه های نخی
– جلوگیری از کرم زدن برنج با قرار دادن حبه سیر فلفل تند و خشک میخک آهن مانند میخ یا میلگرد برگ گردو ونمک در داخل کیسه ها یا ظروف نگهدارنده برنج
– نگهداری برنج در مکانی به دور از نور خورشید
– دقت در خرید برنج وانتخاب برنجی که به خوبی خشک شده باشه.
برنج حاج یوسف این اطمینان را به شما می دهد که برنجی تازه ومرغوب با شرایط نگهداری ویژه و به دور ازافت زدگی به دست مشتریان خود می رساند.
همانطوذ که گفته شد ٰ برنج ایرانی با عطر و طعم بی‌نظیرش، از پرطرفدارترین انواع برنج‌ها محسوب می‌شود. تشخیص برنج ایرانی از انواع برنج‌های خارجی که در بازار یافت می‌شوند اهمیت بسیاری دارد؛ لازم است یاداوری کنیم که فروشگاه برنج حاج یوسف باسابقه ای طولانی در تولید و فروش انواع برنج ایرانی از جمله برنج هاشمی /برنج صدری / و برنج طارم /برنج دودی و دمسیاه همواره توانسته است درکاشت / تولید /فروش انواع برنج ایرانی مرغوب نظرمشتریان را به خود جلب کند.
اگر به دنبال خرید یک برنج با عطر و طعم عالی وکیفیت پخت عالی هستید شما را به بازدید از سایت فروشگاهی برنج حاج یوسف برای شناخت مرغوبترین و محبوبترین برنج ایرانی دعوت میکنیم .

معرفی محصولات فروشگاه برنج حاج یوسف

۱-برنج هاشمی اعلا

یکی از پر طرفدار ترین برنج های ایرانی در میان سلیقه های مختلف برنج هاشمی محسوب می شود که دارای عطری خوش و پختی عالی می باشد..
دانه بلند بودن، عطر وطعم عالی و کیفیت برنج هاشمی بعد از پخت باعث شده تا این این برنج جایگاه خود را در سفره های اکثر مردم ایران پیدا کند . بیشترین مقدار کشت برنج در شالیزارهای گیلان را برنج هاشمی به خود اختصاص می دهد.
ویژگی های برنج هاشمی اعلا
برنج هاشمی به عنوان یکی از محبوبترین برنج های ایرانی دارای ویژگی های منحصر به فردی است .
مهمترین ویژگی های برنج هاشمی اعلا را میتوان به دو دسته ظاهری و شرایط پخت اشاره کرد. برنج هاشمی همواره با داشتن رنگ سفید مایل به کرم وعطر عالی شناخته شده است .
طعم لذیذ، قد کشیدن و نرم شدن هم از ویژگی های بعد از پخت این برنج به شمار می رود.
برنج حاج یوسف با بسته بندی های عالی وبی نظیر ماندگاری عطر این برنج را حفظ نموده است.

خرید برنج هاشمی اعلا
برای تهیه برنج هاشمی اعلا باید ان را از فروشگاه های معتبر با سابقه فروش بالا و مورد اطمینان خریداری نمایید. فروشگاه اینترنتی برنج حاج یوسف برنج اصیل و مرغوب هاشمی درجه یک گیلان را در بسته های ۱۰ کیلویی با قیمت مناسب به مشتریان خود عرضه می کند. کاربران می توانند برای خرید اینترنتی برنج هاشمی اعلا از طریق فروشگاه اینترنتی حاج یوسف اقدام نمایند.
همچنین این فروشگاه در نظر دارد با احترام به بازنشستگان عزیز کشور برنج هاشمی اعلاء و اصل را با شرایط اقساطی برای بازنشستگان به فروش برساند.

۲- برنج طارم درجه یک

برنج طارم نیز از مرغوب ترین برنج های کشت شده در شمال کشور می باشد .که زادگاه اصلی آن یکی از شهرهای استان زنجان به نام طارم می باشد.
سالیان سال است که برنج طارم به عنوان یکی از پرفروش‌ترین و رایج‌ترین برنج‌های موجود در بازار شناخته می‌شود. علت اصلی محبوبیت این برنج، مرغوبیت و کیفیت بالای آن است که باعث می‌شود پخت، عطر و طعم بسیار ایده آلی داشته باشد. دانه‌های این برنج حالت کشیده دارند و رنگ آنها متمایل به کرم است.
این نوع برنج از نظر کمی ضعیف است یعنی در واحد هکتار نسبت به سایر گونه ها مقدار کمتری محصول می دهد اما کیفیت بالایی دارد. بنابراین، قیمت آن نسبت به ارقام پرمحصول دیگر بالاتر است.
فروشگاه برنج حاج یوسف در مجموعه فروشگاهی خود یکی از مرغوبترین برنجهای ایرانی همان برنج طارم درجه یک رابا کیفیت همیشگی و قیمت اصلی در بسته های ۵و ۱۰ کیلویی در شهر تهران و کرج عرضه می نماید .
برای اطلاع از قیمت برنج طارم درجه یک به سایت فروشگاه برنج حاج یوسف مراجعه کنید.
انواع برنج طارم
تمامی انواع این برنج از نظر مرغوبیت در سطح مطلوبی قرار داشته و عطر و طعم بسیار خوبی دارند.
برنج طارم بسته به مکان و موقعیتی که کشت می شود به چهار دسته کلی تقسیم می شود، که شامل برنج طارم هاشمی برنج طارم سنگی برنج طارم دمسیاه برنج طارم صدری.

۳- برنج صدری اصل

برنج های صدری هم به همان میزان برنج هاشمی و طارم از کیفیت و مرغوبیت بالایی برخوردار هستند ، وانواع مختلفی دارند.همچنین برنج صدری هاشمی و دمسیاه جز انواع دانه بلند برنج صدری به شمار می‌آیند. و علت خوشبخت بودن و عطر و بوی عالی یکی از پر مصرفترین انواع برنج‌های صدری به شمار می‌آیند.
برنج صدری به لحاظ ظاهری طول زیاد و عرض کم، ظاهری کشیده و استخوانی رنگ، جنس گچی و تقریبا سفت و سخت دارند، همینطور از نظر عطر، طعم و خاصیت پخت بسیارعالی می باشند.
مهمترین ویژگی برنج صدری اصل :
یکی از پرسشهایی که مصرف کنندگان در زمان خرید مطرح می کنند این است که ویژگی‌های ظاهری برنج صدری اصل چیست؟
برنج خوش پخت صدری از برنج هایی است که در کشت اول برداشت میشود.از ویژگی های مهم و مختص به برنج ایرانی صدری می توان به سبک بودن و نرم شدن بعد از پخت، قد کشیدن و ری بالا، زود هضم بودن دانه های پخته شده آن اشاره کرد زیرا بعد از خوردن این برنج به هیچ عنوان احساس سنگینی نمی کنید
این برنج پس از گذشت یک یا دو روز پس از پختن طعم و مزه خوب آن حفظ و همچنین نرمی و تازگی اولیه اش را حفظ می کند.
همچنین در مقایسه با سایر برنج ها پروتئین موجود در دانه ی برنج های صدری به میزان ۸% بالاتر است.
با بازدید ازسایت فروش برنج حاج یوسف میتوانید به راحتی در هر نقطه از کشور این برنج اصل را سفارش دهید. ودر صورت نیاز از کارشناسان فروش این سایت مشاوره دریافت نمایید.

4- برنج دودی فوق اعلا

برنج های دودی گونه ای از برنج هستند که به صورت جداگانه کشت نمیشوند. بلکه برنج های دودی همان برنج های عطری هستندکه طی مراحل تولید به برنج دودی تبدیل میشوند. برنج های دودی رنگ تیره تری نسبت به دیگر برنج های عطری دارند. و دانه های خام و پخته آن عطر دل انگیز دود را به منتشر میکند.
برای خرید برنج دودی فوق اعلا از بخش محصولات سایت برنج حاج یوسف دیدن فرمایید.

5- برنج دم سیاه خالص

برنج دم سیاه علاوه بر کیفیت، طعم و عطر عالی، رنگ ریشک یا دم شلتوک آن سیاه است؛ به همین لت است که ان را برنج دمسیاه می نامند .
در برخی موارد برنج دمسیاه با عنوان برنج طارم سیاه نیز نامیده می شوذ.البته این نوع برنج از خانواده برنج صدری به شمار میرود.
با وجود اینکه برنج دمسیاه به خاطر داشتن عطر وطعم وپخت عالی طرفداران زیادی در میان مصرف کنندگان برنج ایرانی دارد اما به دلیل سختی زیاد در کاشت این نوع برنج و همچنین بازدهی کمتر آن تمایل کشاورزان به کاشت این برنج کاهش یافته است.

قیمت برنج ایرانی

برنج ایرانی یکی از محصولات کشاورزی مهم در ایران است که به عنوان یکی از بهترین انواع برنج ها در جهان شناخته می‌شود. ایران با داشتن شرایط مناسب آب و هوایی و خاکی برای کشت این محصول، به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان برنج در جهان تبدیل شده است.

فروشگاه حاج یوسف یکی از معروفترین فروشگاه‌های برنج ایرانی است که در خدمت مشتریان خود از سراسر کشور قرار دارد. این فروشگاه با تکیه بر تجربه طولانی در صنعت برنج و همچنین شناخت دقیق نیازها و ترجیحات مختلف مشتریان، برنج با کیفیت و مطابق با استانداردهای بین‌المللی را ارائه می‌دهد.

با توجه به تمامی مراحل تولید برنج از کشت تا بسته‌بندی، برنج ایرانی فروشگاه حاج یوسف با بالاترین استانداردها کشت و برداشت می‌شود. همچنین این فروشگاه به‌کارگیری تکنولوژی‌های پیشرفته در فرآیند بسته‌بندی برنج، باعث حفظ کیفیت و ارائه محصول تازه و بهداشتی به مشتریان می‌شود. این مجموعه انواع برنج ایرانی را با توجه به نوع برنج در قیمت های مختلفی عرضه می کند.

برای اطلاعات دقیق تر در مورد قیمت برنج در فروشگاه حاج یوسف ، می توانید با شماره های ما تماس بگیرید.

سخن نهایی

برنج ایرانی به‌عنوان یکی از غذاهای اصلی بر سر سفره‌های ایرانیان است و جز جدایی ناپذیر رژیم غذایی ما ایرانیان محسوب می‌شود وبا خواص فوق‌العاده‌ای که دارد برای حفظ تندرستی وسلامتی ضروری است.
فروشگاه برنج حاج یوسف با داشتن سابقه طولانی در حوزه تولید و فروش برنج قصد دارد با ارائه خدمات باکیفیت و توزیع برنج به قیمت عادلانه، بازار برنج را برای مشتریان به بازاری امن تبدیل کند. وبا بهره گیری از متخصصین با تجربه و زبده در راستای ارائه بهترین خدمات به هموطنان گام برداشته است
در صورتی که در انتخاب یکی از انواع مختلف برنج ایرانی دچار شک وتردید هستید ونیاز به اطلاعاتی در این زمینه داریدبا مشاوران گروه برنج حاج یوسف تماس بگیرید تا با توجه به تجربه وتخصصی که در حیطه برنج ایرانی وانواع آن دارند اطلاعات کامل را در اختیار شما قرار دهند.

شماره تماس:

09111182910