برنج یکی از اصلی‌ترین غذاهای سفره‌های ایرانی است و نحوه پخت آن همواره مورد بحث بوده است. دو روش مرسوم برای پخت برنج، آبکشی و کته است. هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. انتخاب بین آنها بستگی به سلیقه و نیازهای تغذیه‌ای فرد دارد.
در روش آبکشی، برنج بعد از جوشیدن در آب زیاد، آبکشی می‌شود و سپس دم کشیده می‌شود. این روش برای افرادی که به دنبال برنج دانه دانه و مجلسی هستند، مناسب است.
اما در روش کته، برنج همراه با مقدار مناسبی آب و بدون آبکشی، دم کشیده و پخت می‌شود. که این روش ارزش غذایی بالاتری دارد زیرا ویتامین‌ها و مواد معدنی بیشتری در برنج حفظ می‌شود.
اگر به دنبال برنجی با کیفیت بالا و قیمت مناسب هستید، فروشگاه حاج یوسف انواع برنج ایرانی از جمله برنج هاشمی درجه یک، برنج علی کاظمی، برنج طارم درجه یک و … را با بهترین کیفیت و قیمت به شما عرضه می‌کند.

برنج آبکش یا کته: کدام سالم‌تر است؟

یکی از سوالات پرتکرار در مورد پخت برنج این است که آیا پخت برنج به صورت آبکش بهتر است یا کته؟ بسیاری از افراد معتقدند که انرژی حاصل از برنج کته بیشتر از برنج آبکش است. در واقعیت، برنج به طور ذاتی نشاسته‌ای است و شستن یا آبکش کردن آن تاثیری بر میزان نشاسته ندارد.
بنابراین، از لحاظ میزان انرژی و چاق کنندگی، بین برنج کته و آبکش تفاوتی وجود ندارد. برای بررسی دقیق‌تر، باید سلامت برنج را از دو دیدگاه تغذیه‌ای و بهداشتی مورد بررسی قرار دهیم.

  • مزایای تغذیه‌ای برنج کته

با مصرف برنج، بخش عمده‌ای از نیاز بدن به ویتامین‌های گروه B تامین می‌شود. این ویتامین‌ها محلول در آب هستند و در هنگام آبکش کردن برنج از بین می‌روند. بنابراین، از این لحاظ که پخت برنج به روش کته موجب حفظ ویتامین‌های گروه B می‌شود، می‌توان گفت که مصرف برنج کته بهتر از برنج آبکش است.

  • مزایای بهداشتی برنج آبکش

یکی از آلودگی‌های رایج در برنج، آلودگی با آرسنیک است. آرسنیک یکی از سمی‌ترین عناصر جهان است و به عنوان آفت‌کش استفاده می‌شود. با این که آرسنیک در بسیاری از مواد غذایی به مقدار اندک یافت می‌شود. برنج بیشترین توانایی ذخیره آرسنیک را دارد که نگرانی‌های زیادی را به وجود آورده است.
در روش پخت کته، آب در برنج باقی می‌ماند و آرسنیک آن نیز خارج نمی‌شود. اما در روش آبکش، مقداری از آرسنیک از برنج خارج می‌شود. بنابراین، برنج آبکش از نظر بهداشتی سالم‌تر است.

بهترین روش پخت برنج که تا کنون پیشنهاد شده است:

به ازای هر پیمانه برنج خام، چهار پیمانه آب در ظرفی ریخته و آب را به جوش می‌آوریم. برنج خیسانده شده را به آب جوش اضافه کرده و اجازه می‌دهیم تا به مدت ۵ دقیقه بجوشد. برنج را آبکشی کرده و آب حاصل از آن را دور می‌ریزیم. برنج آبکش شده را به داخل قابلمه ریخته و به ازای هر پیمانه برنج، دو پیمانه آب اضافه می‌کنیم.
بعد از جذب آب توسط برنج، با حرارت کم اجازه می‌دهیم تا برنج دم بکشد. در روش آبکش کردن معمولی، مقدار زیادی از ویتامین‌های گروه B از بین می‌روند و در روش کته کردن معمولی نیز، آرسنیک موجود در برنج خارج نمی‌شود.
اما در روش جدید پیشنهادی، ضمن حفظ ویتامین‌های محلول در آب برنج، حدود ۷۰ درصد از آرسنیک موجود در برنج نیز از آن خارج می‌شود. این روش پخت به‌ویژه برای نوزادان و کودکان که بیشتر در معرض خطرات ناشی از آلودگی با آرسنیک هستند، مناسب است.

سخن پایانی

مجموعه حاج یوسف با سال ها سابقه در زمینه ارائه انواع برنج میتواند بهترین محصول را با بهترین کیفیت به سراسر ایران ارسال کند تا خریداران از خوردن آنها لذت ببرند. حاج یوسف تمامی برنج های خود در منطقه خوش آ ب و هوا مازندران کشت و برداشت میکند و از این نظر بهترین کیفیت را دارد.