شما هم حتما به بازارهای برنج فروشی رفته اید و حتماً اصطلاحاتی مانند برنج شکسته ( نیم دانه) و برنج سالم و غیره را شنیده اید در این مطلب قصد داریم به سوالاتی مانند نحوه به وجود آمدن برنج شکسته و تفاوت آن با برنج لاشه و برنج سالم را مورد بررسی قرار دهیم.

برنج شکسته یا نیم دانه چیست؟

برنج نیم دانه برعکس برنج سالم دارای ناخالصی است دانه ی این برنج شکسته و یک دست نیست و شکستگی ها شبیه به هم نخواهند بود از این برنج اغلب در خانه یا در غذاهایی مثل شیر برنج و آش و غیره استفاده می‌شود که شکستگی آن قابل مشاهده نیست .

انواع برنج نیم دانه 

البته این برنج هم انواع مختلفی دارد که تفاوت در مقدار خرد شدن و شکستگی برنج می باشد .
1-نیم دانه ریز
2-نیم دانه درشت

مراحل ایجاد برنج نیم دانه 

همان گونه که میدانید قیمت برنج نیم دانه یا شکسته کمتر از برنج سالم است.
احتمالا برای شما هم این سوال پیش آمده که برنج نیم دانه چگونه ایجاد میشود با ما همراه باشید.

1.بعد از انتقال برنج به کارخانه شالیکوبی برنج کوبی نوبت به مرحله جدا کردن پوست برنج می باشد البته پیش از این مرحله برنج را خشک می کند.

2.بعد از پوست گرفتن برنج توسط دستگاه های مخصوص ، برنج حاصله برای سفید شدن وارد سیستم مربوطه می شود که بر اثر سایش دانه های برنج سفید شیشه‌ای خواهد شد.

بیشتر بخوانید :انواع برنج هاشمی ،انواع برنج ایرانی

3.در این مرحله است که شکستگی ایجاد میشود و دانه های برنجی که مقاومت کمتری دارند می شکند.

4.در مرحله آخر برنج را به دسته های مختلف تقسیم میشود و توسط الک مخصوص از یکدیگر جدا می‌کردند و برنج حاصله می شود برنج سالم و برنج نیم دانه.

قیمت برنج شکسته ایرانی

قیمت برنج نیم دانه به برنج سالم آن بستگی دارد. زیرا هر چه برنج سالم کیفیت بالاتری داشته باشد. کیفیت برنج نیم دانه بالاتر است، مثلاً کیفیت برنج نیم دانه هاشمی با  برنج طعم و عطر ضعیف ترقیمتس بسیار متفاوت است.

حالا که به جای برنج سالم از نیم دانه استفاده کردیم، یکی دیگر از مسائل مربوط به قیمت برنج شکسته، اندازه دانه هاست. یعنی دانه ها کاملا نصف شده اند کمی بزرگتر از نصف برنج یا مقداری دانه های سالم در آن وجود دارد البته هر چه اندازه دانه های برنج نیم دانه بزرگتر باشد قیمت آن بیشتر می شود.

انواع مختلف برنج شکسته 

در آخر نیاز است ذکر کنیم که کیفیت برنج نیم دانه و سالم با یکدیگر هیچ تفاوتی ندارد. فقط شکل ظاهری متفاوتی دارند.

برنج شکسته طارم

برنج شکسته طارم، از همان نوعِ برنج طارم ممتاز معطر می باشد؛ با این تفاوت که همه ی دانه های آن سالم و کامل نمی باشد بلکه دانه های شکسته (نیم دانه) داخل آن پیدا میشود. در فرآیند برداشتن پوسته ی قهوه ای رنگ برنج در کارخانه ی شالیکوبی، دانه هایی که مقاومت کم تری دارند می شکنند.

و بعد دانه های شکسته از دانه های کامل جدا می شوند و با نام برنج شکسته بسته بندی می شوند. البته در بسته های برنج نیم دانه ، دانه های سالم هم وجود دارند. تقریبا ۳۰ الی ۴۰ درصد دانه ها کامل و مابقی به شکل نیم دانه می باشند. حتما توجه داشته باشید که کیفیت برنج نیم دانه با برنج کامل هیچ تفاوتی ندارد. تنها از نظر ظاهری متفاوت می باشد. البته در زمان پخت دانه های شکسته چسبندگی زیادتری نسبت به دانه های کامل دارند.

برنج شکسته گلستان

برای دسترسی مصرف‌کنندگان به برنج اصیل ایرانی، برنج طارم عطری شکسته را با وزن 4.5 کیلوگرم در کیسه‌های نایلونی بسته‌بندی کرده است. برنج شکسته گلستان محصولی از برنج‌های طارم معطر فریدون کنار می باشد که در فرآیند تولید شکسته شده‌اند. این برنج از لحاظ عطر و طعم مشابه برنج طارم گلستان است. اما به علت شکسته بودن، مقدار چسبندگی زیادتری دارد.

از ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد برنج طارم این است که بعد ازدم‌گذاشتن، برنج‌ها یک‌اندازه می باشند، خوب قد می‌کشند و عطر خوبی هم نیز دارند. اگر قصد دارید ته‌چین، دلمه، باقالی‌پلو یا غذاهای این‌چنینی را آماده کنید و یک سفره‌ی کاملا ایرانی بچینید، برنج مهم‌ترین ماده برای تهیه‌ی غذاست.

برنج طارم معطر عطر و بوی بی‌نظیری دارد که می‌تواند تکمیل‌کننده‌ی یک سفره‌ی ایرانی باشد. این نوع برنج نسبت به برنج هاشمی، عطر و بوی بیشتری دارد؛ اما اندازه‌ی دانه‌های آن کوتاه‌تر می باشد .

برنج شکسته شیرودی

البته رنگ دانه های برنج شیرودی سفید رنگ و تقریبا کدر می باشد. برنج شیرودی کیفیت و قیمت ارزان تری نسبت به برنج هاشمی دارد، شکسته هم به این صورت است. قیمت برنج نیم دانه شیرودی ازبرنج شکسته طارم کمتر می باشد.

پیشنهاد می شود به جای خرید برنج خارجی از برنج ایرانی شیرودی جهت پخت استفاده بکنید. خرید برنج نیم دانه در حجم عمده  قیمت پایینی دارد. همچنین برای مصارف بیشتری می توان از آن استفاده کرد.

تفاوت برنج نیم دانه و سرلاشه

یکی ازدلیلایلی که برنج کامل تبدیل به نیم دانه و لاشه می شود، ضعیف بودن نوع برنج. همچنین آفت های برنج و ناکارآمد بودن دستگاه های شالیکوبی می باشد.

برنج را پس از برداشت با استفاده از دستگاه ها خشک و سفید می کنند. سپس برنج را سورت یا الک کرده تا بتوانند برنج دانه را از نیم دانه جدا کنند. برنج نیم دانه را دوباره الک می کنند تا دانه های ریزتر آن جدا شود. در نهایت برنجی که باقی می ماند، همان برنج سرلاشه و لاشه است. به باقیمانده لاشه که خیلی ریز است “شه ” گفته می شود.

حرف آخر

بصورت مختصر باید بگوییم که برنج شکسته (نیم دانه )از گرمای شدید یا سرمای شدید در هنگام رویش خوشه های در زمین کشاورزی باعث شکستن برخی از دانه ها می شود. این بدان معنی است که برخی از دانه هایی که در شالیزار رشد می کنند یا در پوست آنها به دلیل گرما یا سرما می ترکند.

این دانه های شکسته هنگام پوست کندن در کارخانه برنج نیم دانه می شوند. سپس از دستگاه های مکانیکی به نام الک برای جداسازی دانه های برنج سالم از برنج نیم دانه استفاده می شود.

شما میتوانید برای خرید انواع برنج نیم دانه به قیمت مناسب وکیفیفت بالا از مجموعه حاج یوسف با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس :

09111182910