برنج اصل ایرانی، یکی از محصولات مهم کشاورزی ایران است که از سال های قدیم در این سرزمین کشت می‌شود. برنج های موجود در برنج حاج یوسف مانند برنج هاشمی و برنج طارم به عنوان یکی از معروف‌ترین انواع برنج های ایرانی شناخته شده در این مجموعه است. این نوع برنج با ویژگی‌های منحصر به فرد خود، به عنوان یک اصطلاح در بازار برنج به کار می‌رود.

برنج حاج یوسف در این مقاله قصد داریم که به شما کمک کنیم تا بتوانید برنج ایرانی اصل را از برنج های نامرغوب تشخیص بدهید .

09111182910

برنج اصل ایرانی

از آنجایی که برنج انواع مختلفی دارد و توسط فروشندگان زیادی عرضه می شود، باید هنگام خرید برنج مانند یک حرفه ای عمل کنید تا مبادا گیج شوید. روش های زیادی برای شناسایی برنج ایرانی خوب وجود دارد، اما در ادامه به رایج ترین و پرکاربردترین روش ها می پردازیم.

 

تشخیص برنج ایرانی

با دقت در نکات و ترفندهای زیر به راحتی می توانید برنج اصیل ایرانی را از برنج تقلبی و خارجی جدا کنید و پس از خرید نگران هدر رفتن پول خود نباشید.

عطر برنج

برنج مرغوب ایرانی عطر و طعم خوبی دارد که با برنج خارجی و برنج پرمحصول و بی کیفیت متفاوت است. برنجی که از نوع پرمحصولی است نسبت به برنج خوب طعم کمتری دارد.

رنگ برنج

اولین نکته ای که در انتخاب برنج مرغوب نباید از آن غافل شد، توجه به رنگ برنج است. برخی افراد برنج را با سفید کننده مخلوط می کنند که به برنج سفیدی غیر طبیعی می دهد. پس دقت کنید که یک برنج خوب خیلی سفید یا خیلی شفاف و شیشه ای نباشد. برنج سفید و نیمه شفاف به نسبت رنگ کرم یا زرد از کیفیت خوبی برخوردار است.

پخت برنج

برنج درجه یک با جوشاندن در آب عطری مطبوع و مطبوع ایجاد می کند و به دلیل هضم سریع آن پس از خوردن آن احساس سنگینی نخواهید کرد. از طرفی برنج باکیفیت زمان کمتری برای پخت می گیرد و بعد از پختن طعم، لطافت و عطر خود را برای مدت طولانی تری حفظ می کند. این مشکل یکی از تفاوت های آشکار برنج مرغوب و بی کیفیت در هنگام پخت است.

ظاهر برنج اصل ایرانی

برنج نباید بریدگی یا پارگی داشته باشد. زیرا با قرار دادن برنج بین انگشت شست و سبابه له می شود. این اتفاق زمانی می افتد که برنج پس از خشک شدن و خروج از کارخانه در معرض باد یا هوای سرد قرار گیرد.

یکی از راه های تشخیص برنج ایرانی ظاهر آن است. برنج اصل ایرانی در ظاهر خود دارای ترک های عرضی یا برش نیست.

  •  برنج ایرانی را خیس کنید، اگر بعد از 4-5 روز کپک زد، برنج ایرانی شما واقعی است. اگر کپک زده نباشد اصل نیست.
  •  نور خورشید برای برنج طبیعی خوب نیست ، باعث کپک زدن برنج اصل می شود.
  •  اگر چند دانه برنج را روی آتش گرفتید برنج نامرغوب خارجی آتش می گیرد و دود می کند.بعضی برنج ایرانی برشته می شود.
  •  برنج را داخل مقداری آب بریزید. اگر برنج درون ظرف آب ته نشین شد برنج ایرانی است در غیر این صورت برنج نامرغوب است .
  •  مقداری برنج را توسط هاون بکوبید. اگر کاملا خرد و ریز شد برنج اصلی است و اگر خرد نشد و هسته زرد رنگ داشت، برنج تقلبی است.

ویژگی های برنج اصل ایرانی ممتاز و مرغوب:

  1. برنج مرغوب عطر و بوی خوبی دارد.
  2. هر چه خشک تر و سفت تر باشد بهتر است.
  3. برنج خوب باید یکنواخت و یک رنگ باشد.
  4. برنج خوب نباید بوی کهنه بدهد.
  5. برنج مرغوب باید نیمه کریستالی باشد

برنج قاطی چیست ؟

یکی از این راه ها ، اضافه کردن برنج بدون کیفیت، به برنج ایرانی با کیفیتاست . این نوع برنج به برنج قاطی و یا برنج مخلوط معروف شده است.

برنج قاطی و یا متفرقه شامل برنج کهنه اضافه شده، برنج دانه شکسته، انواع برنج سفید و برنج بی کیفیت می باشد . گاهی تشخیص برنج خام و یکنواخت و مخلوط برنج مشکل است، پس از خرید و پختن برنج، خریدار متوجه می شود که برنج مخلوط برنج و برنج بی کیفیت است.

چگونه می توان از خرید برنج قاطی خود داری کرد؟

برای تشخیص برنج اصل و یکدست از برنج قاطی، راه های بسیاری وجود دارد. به عنوان مثال، برنج قاطی و برنج مخلوط بعد از پخت، عطر و طعم مطلوبی ندارد.

هنگام پخت، بعضی از دانه ها کاملا پخته و بعضی به طور نپخته باقی می مانند. همچنین هنگام سرو برنج، متوجه ی یک دست نبودن و یک رنگ نبودن برنج خواهیم شد.

از دیگر راه ها برای تشخیص برنج اصل و یکدست از برنج قاطی، توجه به ظاهر برنج است . برنج ایرانی با کیفیت، برنجی یک شکل، یک رنگ و هم سایز می باشد.همانطور که میدانید ، برنج ایرانی انواع زیادی دارد. به عنوان مثال، برنج دم سیاه، برنج دم سفید و برنج قهوه ای از جمله انواع برنج می باشند که تفاوت آن ها در شکل ظاهری و رنگ آن ها می باشد .

سخن آخر

تشخیص برنج خوب کار آسانی نیست. انواع اصلی برنج ایرانی تقریبا ده نوع می باشد ولی هر کدام بیش از پنج نوع زیرمجموعه دارند که این ‌امر باعث می‌شود تفاوت برنج ایرانی از خارجی غیرقابل تشخیص باشد. برنج خارجی در ایران در انواع هندی با درجات کیفیت مختلف، پاکستانی معطر و غیرعطری، تایلندی، اروگوئه‌ای، آرژانتینی و غیره موجود هستند که تمایز انواع آن لازم به تخصص نیز دارد.

شما می توانید برنج اصل ایرانی را از مجموعه حاج یوسف تهیه کنید.