برنج‌های لاشه و نیم‌دانه به دلیل شکسته بودن، هضم آسان‌تری دارند. کیفیت این برنج‌ها بستگی به نوع برنج سالمی دارد که از آن جدا می‌شوند. برای مثال، لاشه طارم به دلیل معطر بودن برنج طارم، لاشه‌های جدا شده از آن نیز معطر هستند. برنج لاشه و نیم‌دانه به دلیل قیمت پایین‌تری که نسبت به محصول سالم دارند، در بازار این ماده غذایی تقاضای بالاتری دارند.
قیمت‌گذاری این نوع برنج‌ها نیز بر اساس قیمت نوع سالم انجام می‌شود و معمولاً اختلاف قیمت آن‌ها با محصول سالم حدود چهار هزار تومان کمتر است.
فروشگاه حاج یوسف با تخصص در عرضه انواع برنج با کیفیت برتر، از جمله محصولاتی مانند برنج نیم دانه ولاشه را به شما عزیزان ارائه میدهد. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی درباره قیمت خرید این مواد غذایی ارائه دهیم تا شما بتوانید از بهترین کیفیت موجود در فروشگاه ما بهره‌مند شوید.

منظور از برنج نیم‌دانه چیست؟

برنج نیم‌دانه به محصولی گفته می‌شود که دانه‌های آن شکسته است و یکدست نیستند. این شکستگی‌ها نیز شبیه به هم نیستند. برنج نیم‌دانه برخلاف نوع سالم آن دارای ناخالصی است و معمولاً از این محصول در خانه یا در غذاهایی مانند شیر برنج و آش استفاده می‌شود که شکستگی آن قابل مشاهده نباشد.
یکی از دلایلی که باعث می‌شود برنج نیم‌دانه حاصل شود، ضعیف بودن دانه‌های آن است. گاهی اوقات به دلیل بیماری و آفت‌هایی که خوشه‌های برنج به آن‌ها مبتلا می‌شوند، دانه‌های آنها استقامت خود را از دست می‌دهند و هنگام برداشت دچار شکستگی می‌شوند.
این ماده غذایی از آن نوع محصولاتی است که اگر کوچکترین اشتباهی در هنگام کاشت، داشت و برداشت آن صورت بگیرد، کمیت و کیفیت محصول با مشکل مواجه می‌شود. همچنین اگر برداشت رسیده به‌موقع انجام نشود، در نهایت کشاورز با برنج‌های نیم‌دانه مواجه خواهد شد. برنجکوبی غیرعلمی نیز عامل دیگری است که باعث ایجاد محصول نیم‌دانه می‌شود.

منظور از برنج لاشه چیست؟

برنج لاشه به انواع شکسته‌ای گفته می‌شود که اندازه آن‌ها بزرگتر از برنج نیم‌دانه است و تقریباً نصف یک دانه سالم هستند. فرآیند به دست آوردن برنج لاشه به این صورت است که محصول هایی که از شالیکوبی به کشاورزان یا خریداران تحویل داده می‌شوند، معمولاً حاوی ۵ تا ۱۰ درصد برنج شکسته در هر کیسه ۷۰ کیلویی هستند.

این دانه‌ها در واقع همان دانه‌های هستند که در کارخانه شالیکوبی به هنگام سفید کردن، به علت مقاوم نبودن شکسته می‌شوند. برای جدا کردن دانه‌های شکسته و سالم، از دستگاه غربال‌کننده آن یا همان دستگاه بوجار استفاده می‌شود. دستگاه بوجار دانه‌های سالم و شکسته را از هم جدا کرده و در بسته‌بندی‌های جداگانه وارد بازار می‌کند. دانه‌های شکسته‌ای که کمتر از ۲/۳ اندازه سالم هستند، برنج لاشه نامیده می‌شوند.

 

شباهت برنج سرلاشه، لاشه و نیم دانه طارم

برنج‌های سرلاشه، لاشه و نیم‌دانه طارم در واقع همان برنج طارم هستند که در طی مراحل تولید شکسته شده‌اند.
کیفیت این محصولات از نظر عطر، طعم و پخت، تفاوتی با برنج دانه بلند طارم ندارد و تنها تفاوت آن‌ها در اندازه دانه‌های شکسته و کوچک‌تر شده است. برنج‌های نیم‌دانه و لاشه در تمامی انواع موجود هستند و حتی برنج‌های خارجی نیز می‌توانند نیم‌دانه و لاشه داشته باشند.
برنج‌های نیم‌دانه و سرلاشه دارای عطر و طعم بسیار قوی‌تری هستند؛ به طوری که می‌توان گفت عطر آن‌ها از برنج دانه بلند طارم نیز بیشتر است. دلیل این امر این است که دانه‌های آن پس از شکسته شدن، عطر بیشتری از خود آزاد می‌کنند. از انواع دسته گرم مانند برنج هاشمی و برنج طارم که زودرس‌تر هستند، معمولاً بیشتر بصورت نیم‌دانه و لاشه تولید می‌شود زیرا مقاومت آن‌ها در زمان سفید کردن در شالیکوبی‌ها نسبت به انواع دسته سرد کمتر است.

انواع برنج نیم دانه و لاشه

در شمال کشور انواع مختلفی وجود دارد و به همین دلیل برنج نیم‌دانه و لاشه نیز انواع مختلفی دارند. از جمله برنج‌های نیم‌دانه می‌توان به نیم‌دانه طارم، نیم‌دانه فجر، نیم‌دانه کاظمی، نیم‌دانه هاشمی، نیم‌دانه شیرودی و نیم‌دانه کشت دوم اشاره کرد.
همچنین، انواع لاشه شامل لاشه طارم، لاشه فجر، لاشه کاظمی، لاشه هاشمی، لاشه صدری و لاشه کشت دوم می‌باشند.

جداسازی برنج‌های نیم‌دانه و لاشه چگونه است؟

برنج‌های نیم‌دانه و لاشه از طریق الک کردن به وسیله دستگاهی به نام بوجار به دست می‌آیند. تاجران و فروشندگان بزرگ برای افزایش کیفیت محصول خود، این برنج‌های نیم‌دانه و لاشه را از برنج‌های سالم جدا می‌کنند.

روش جداسازی این محصولات به این صورت است که پس از برداشت، به وسیله دستگاه‌های مخصوص خشک و سفید می‌شود و سپس با استفاده از دستگاه‌های سورتینگ یا الک، انواع سالم از نوع شکسته جدا می‌شوند. در مرحله بعد، برنج‌های شکسته مجدداً الک می‌شوند تا دانه‌های ریزتر که همان برنج‌های نیم‌دانه هستند جدا شوند. در نهایت، محصول باقی‌مانده همان نوع لاشه است.

تفاوت کیفیت برنج نیم‌دانه و لاشه در چیست؟

تفاوت برنج نیم‌دانه با لاشه تنها در ظاهر آن‌ها است و کیفیت آن‌ها تفاوتی ندارد. کیفیت نیم‌دانه و لاشه به نوع برنجی که از آن به دست آمده‌اند بستگی دارد. به طور طبیعی، برنج‌های ایرانی با کیفیت بالاتر، نیم‌دانه و لاشه‌های با کیفیت‌تری نیز دارند.
به عبارتی، هرچه کیفیت شالی بالاتر باشد، کیفیت نیم‌دانه و لاشه آن نیز بالاتر خواهد بود و در نتیجه قیمت بیشتری نیز خواهند داشت. برای مثال، برنج‌های نیم‌دانه و لاشه هاشمی و طارم در مقایسه با برنج‌های لاشه و نیم‌دانه شیرودی دارای کیفیت و قیمت بالاتری هستند و مورد استقبال بیشتری نیز قرار می‌گیرند.

مزایای استفاده از برنج نیم‌دانه و لاشه

برنج‌های نیم‌دانه و لاشه به دلیل قیمت پایین‌تر نسبت به انواع دانه کامل، از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه هستند. این در حالی است که عطر و طعم این محصولات  با انواع سالم هیچ تفاوتی ندارد و حتی به دلیل شکسته شدن دانه‌ها، عطر بیشتری نیز دارند.
علاوه بر این، برنج‌های لاشه و نیم‌دانه به دلیل هضم راحت‌تر نسبت به محصول سالم، برای افرادی که مشکلات گوارشی دارند، مناسب‌تر هستند و می‌توانند به طور روزانه مصرف شوند.

تفاوت برنج نیم‌دانه با لاشه در پخت

پخت برنج‌های نیم‌دانه و لاشه مانند همان نوع سالم است. تنها فرق نیم‌دانه با لاشه از لحاظ پخت در این است که معمولاً برنج نیم‌دانه فقط به صورت کته تهیه می‌شود و پخت آن به صورت آبکش متداول نیست. اما برنج لاشه همچون نوع سالم، هم به صورت کته و هم به صورت آبکش تهیه می‌شود.
برای خوش‌پخت‌تر شدن و کاهش میزان چسبندگی دانه‌ها، بهتر است برنج لاشه به صورت آبکش پخته شود. در برخی مواقع نیز معمولی با دانه سالم را با برنج لاشه ترکیب می‌کنند تا از لحاظ اقتصادی به صرفه‌تر باشد و برای مصارف روزانه استفاده شود.
یکی از تفاوت‌های پخت برنج نیم‌دانه و لاشه با محصول سالم، علاوه بر چسبندگی بیشتر و شکل ظاهری، در مدت زمان پخت آن‌ها است. مدت زمان دم کشیدن محصول سالم حدود ۳۵ الی ۴۵ دقیقه است، در حالی که این زمان برای برنج‌های لاشه و نیم‌دانه حدود ۱۵ الی ۳۰ دقیقه است.
همچنین، در صورتی که از این ماده غذایی در آش، فرنی و … استفاده شود، زمان پخت آن‌ها کاهش می‌یابد.

خرید برنج نیم‌دانه و لاشه

برای خرید برنج نیم‌دانه، لاشه و سرلاشه می‌توانید به فروشگاه اینترنتی حاج یوسف مراجعه کنید. در این فروشگاه می‌توانید مجموعه‌ای از بهترین و متنوع‌ترین انواع برنج را مشاهده کنید. این مجموعه ارائه‌دهنده مرغوب‌ترین برنج شمال می‌باشد.