جلوگیری از شپشک برنج: شپشک‌ها نوعی آفت ریزی هستند که به انواع مختلف غلات، و به خصوص برنج‌ها حمله می‌کنند و از آنها برای تغذیه خود استفاده می‌کنند. این حشرات بسیار کوچک، علاوه بر حمله به برنج، می‌توانند باعث آسیب دیدن محصولات کشاورزی، به‌ویژه شالی‌ها، شوند. اگرچه این حشرات از نظر پزشکی و سلامتی مشکلی ایجاد نمی‌کنند، وجود شپشک برنج می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی چون پاک‌کردن برنج و همچنین پختن نامناسب برنج شود.

09111182910

مجموعه برنج حاج یوسف با هدف تأمین و توزیع برنج‌های خالص و با کیفیت بالا و حذف واسطه‌ها و جلوگیری از تقلب در برنج، کار خود را آغاز کرده است. امروزه، خرید برنج یکی از پر دغدغه‌ترین خریدها برای سفره ما ایرانیان شده است، زیرا تقلب در برنج زیاد شده و ما بر این باوریم که با ارائه محصولات درجه یک و سالم مانند برنج هاشمی گیلان ، برنج طارم درج یک، برنج دم سیاه، می‌توانیم دغدغه و خیال شما مصرف‌کننده عزیز را برای همیشه در انتخاب این محصول ارزشمند راحت کنیم.

شپشک برنج یا همان حشره برنج اغلب زمانی در محصول برنج به نظر می‌رسند که حجم زیادی از برنج در یک مکان تجمع یابد و این مکان دارای رطوبت و گرما باشد. برای جلوگیری از ایجاد شپشک، راه‌حل‌های متعددی وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

شپشک برنج چیست؟

شپشک برنج با نام علمی «سیتوفیلوس اوریزائه» و عمری تقریباً یک ماهه، از حشرات بسیار کوچک با اندازه حدود ۲ تا ۳ میلی‌متر است. این حشره برنج که به نام آفت برنج نیز شناخته می‌شود، دارای رنگ قهوه‌ای با تمایل به سیاه می‌باشد. شپشک برنج توانایی پرواز در شب را دارد و می‌تواند در تاریکی نور را جذب کرده و حرکت کند.

حشره شپشک برنج در صورت بالغ بودن، می‌تواند حدود ۳۰ روز زندگی کند. این نوع حشره بیشتر حمله به محصولات غلاتی چون برنج داشته و در دانه‌ها، سوراخ‌های بسیار کوچکی ایجاد می‌کند. این شپشک‌ها می‌توانند در طول عمر خود تقریباً ۳۰۰ تخم بگذارند و حدوداً روزی چهار تخم در مغز برنج قرار می‌دهند. حشره برنج در انتقال بیماری یا ایجاد عفونت نقشی ندارد.

جلوگیری از آفت برنج یا شپشک برنج

که پیشتر در مقاله مربوطه به آن پرداختیم، روش‌های گوناگونی برای از بین بردن شپش و حشره برنج وجود دارد. اما برای جلوگیری از شپشک زدن برنج، رعایت اصول زیر الزامی است.

رطوبت و گرمای بهاری، بستر مناسبی برای پرورش شپشک‌ها فراهم می‌آورد؛ بنابراین، برای جلوگیری از شپشک زدن برنج، ضروری است که برنج را در محیط خشک و همچنین خنک نگهدارید. علاوه بر این، در زمان انتقال برنج به دیگر محیط‌ها، مطمئن شوید که از کیسه‌های با کیفیت و ضدنفوذ استفاده کرده و برنج را به‌طور کامل بپوشانید تا حفظ کیفیت آن از هر نقطه‌نظری امکان‌پذیر باشد. همچنین، مراقبت از تمیزی و بهداشت در محیط‌های ذخیره برنج از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به‌عنوان مثال، دوره‌های پاکسازی منظم و ضد عفونی کردن انبارها و ابزارهای مربوطه می‌تواند به کاهش خطر نفوذ شپشک به برنج کمک کند.

در نهایت، با دقت و مراقبت به موارد فوق توجه کرده و اصول بهداشتی را رعایت نمایید، می‌توانید از شپشک زدن برنج جلوگیری کرده و از کیفیت برنج خود به بهترین شکل بهره‌مند شوید.

درمان طبیعی شپش و کرم در خانه

کرم برنج به وجود می‌آید اغلب در اثر رطوبت زیاد در برنج. برای از بین بردن حشره کرم برنج در خانه به‌طور طبیعی و اثرگذار، از روش‌های موجود در ادامه این مقاله استفاده کنید. توجه داشته باشید که با توجه به میزان رطوبت و دمای محیط نگهداری برنج، ممکن است روش‌های کاربردی نیز متفاوت باشند.

اگر روش‌های حال حاضر برای از بین بردن شپشک برنج برای شما مفید نبود، در نهایت به شما فن آخر آفتاب، یعنی سوختگی حشرات، را معرفی و آموزش می‌دهیم.

حذف شپشک با آفتاب سوختگی

در هر مبارزه‌ای همیشه یک فن نهایی برای برنده شدن وجود دارد. آخرین روش آموزشی ما برای حذف شپشک، آفتاب سوختگی است. اگر به هر دلیلی شپشک در برنج شما رویت شد، اصلاً ناامید نشوید. بهترین و آخرین کاری که می‌توانید برای از بین بردن شپشک‌ها انجام دهید این است که کیسه برنج را باز کنید و در حیاط یا پشت بام که آفتاب دارد، بر روی زمین یا ترجیحاً پارچه‌ای خشک پهن کنید، و به مدت نیم ساعت یا بیشتر به آفتاب بگذارید.

آفتاب سوزان روشی معجزه‌آسا برای فراری دادن حشرات موذی است. البته در نظر داشته باشید که آفتاب شدید ممکن است موجب ترک برداشتن و شکسته شدن برنج شود. توصیه ما این است که هر 10 الی 15 دقیقه برنج را زیر و رو کنید تا دانه‌های برنج بیش از اندازه داغ نشود. فراموش نکنید که این گرمای آفتاب است که موجب از بین رفتن و فرار کردن شپشک‌ها می‌شود.

آیا برنج شپشک زده فاسد است؟

برنجی که شپشک زده شده است، خطری برای سلامتی ندارد؛ لذا با روش‌هایی که در این مقاله آموزش داده‌ایم، سعی بر رفع آن داشته باشید. اما اگر شپشک به حد زیادی باشد و در دانه‌های برنج تخم‌گذاری کرده باشد، به اصطلاح برنج توخالی و پوک شده که به راحتی پودر و آرد می‌شود، مصرف این برنج جایز نیست؛ و نباید برای پخت و پز از آن استفاده کرد. پیشنهاد می‌کنیم این برنج دورریختنی را در جایی بگذارید تا خوراک دام و پرندگان شود.

سخن پایانی

بدون شک برنج یکی از محبوب‌ترین غذاها در بین مردم ایران است؛ و همین امر سبب شده است تا تقاضای بسیار زیادی برای آن وجود داشته باشد. اما نگهداری از برنج خیلی مهم است که باید به آن توجه شود.همانطور که ذکر شد، شپشک برنج باعث ایجاد بیماری و انتقال عفونت نمی‌شود، اما باعث آسیب دیدن دانه‌های برنج می‌شود. بنابراین قبل از اقدام به شپشک زدن برنج، بهتر است با استفاده از روش‌های مختلف در شرایط مناسب، جلوی ایجاد آفت در برنج را بگیرید.

شماره تماس :

09111182910