برنج یکی از محصولات مهم کشاورزی ایران است که در مناطق مختلف کشور کشت می‌شود. در میان انواع مختلف برنج ایرانی، برخی از ارقام برنج به دلیل شرایط اقلیمی و کیفیت خاک، قد می‌کشند و عطر و طعم بی‌نظیری دارند.
یکی از مناطقی که برنج با کیفیت بالا تولید می‌کند، استان مازندران است. در این منطقه، حاج یوسف با بهره‌گیری از زمین‌های حاصلخیز مازندران، انواع برنج با کیفیت را کشت و به بازار عرضه می‌کند.
فروشگاه حاج یوسف، برنج‌های خود را با تضمین کیفیت به سراسر کشور ارسال می‌کند تا همگان از عطر و طعم بی‌نظیر برنج ایرانی بهره‌مند شوند.

برنج هاشمی

برنج هاشمی از برنج‌های خوش‌پخت و درجه‌یک ایرانی است که همواره در صدر جدول برنج‌های اعلا قرار دارد. دلیل محبوبیت و تقاضای بالای این نوع برنج، خوب قد کشیدن آن است.
دانه‌های برنج هاشمی سفید مایل به کرمی بوده و قد بلند و قلمی دارند.این برنج حتی پس از پخت، کیفیت اولیه خود را حفظ کرده و نرم باقی می‌ماند.

برنج صدری دم سیاه

برنج صدری دم سیاه علاوه بر عطر و طعم خوشایند، پس از برنج هاشمی بهترین کیفیت و اندازه قد کشیدن را دارد. این برنج که عمدتاً در استان گیلان کشت می‌شود، ظاهری زیبا و خوش‌رنگ دارد که مورد توجه بسیاری قرار می‌گیرد. ویژگی‌های برنج صدری دم سیاه آن را در دسته بهترین برنج‌های ایرانی قرار داده است.

برنج فجر

برنج فجر از برنج‌های مرغوب و پرمحصول ایرانی به شمار می‌رود. این برنج با ظاهری شمشیری و بلند، به نسبت برنج هاشمی بیشتر قد می‌کشد اما عطر و بوی کمتری دارد. بافت بلوری و شیشه‌ای دانه‌های برنج فجر، در کیفیت پخت این نوع موثر است.

برنج طارم

برنج طارم با توجه به مکان و خاک کشت، انواع مختلفی دارد. بهترین نوع آن به دلیل آب‌وهوای مناسب در روستای درام شهرستان طارم کشت می‌شود. برنج طارم با ظاهر کشیده و استخوانی، بعد از پخت به‌خوبی ری کرده و قد می‌کشد، و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

بررسی بلندترین برنج‌های شمال ایران

در اینجا به بررسی پخت برخی انواع برنج ایرانی پر مصرف و خوش پخت می پردازیم:

• برنج هاشمی

بر اساس نتایج آزمایش‌های انجام‌شده، برنج هاشمی با طول دانه پخته شده نزدیک به 13 میلی‌متر، به‌عنوان بلندترین برنج شمال ایران شناخته شده است.
این ویژگی نشان می‌دهد که برنج هاشمی یکی از بهترین و پراستعدادترین برنج‌ها در زمینه پخت و کشیدگی دانه‌هاست.

• برنج دم سیاه

در رتبه دوم، برنج دم سیاه قرار دارد که طول دانه پخته شده آن حدود نیم میلی‌متر از برنج هاشمی کوتاه‌تر است. با این فاصله اندک، برنج دم سیاه نیز به‌عنوان برنجی بلندپخت محسوب می‌شود که در کنار برنج هاشمی، توانسته در زمینه پخت دانه‌ها موفق عمل کند.

• برنج علی کاظمی

در رتبه سوم، برنج علی کاظمی قرار دارد که با طول دانه پخته شده نزدیک به 11.5 میلی‌متر، بالاتر از متوسط اندازه برنج‌های طارم قرار گرفته است. این نتیجه نشان‌دهنده کیفیت خوب و توانایی این برنج در کشیدگی دانه‌هاست.

• برنج طارم

برنج طارم نیز یکی از برنج‌های با کیفیت و محبوب شمال ایران است. این برنج نیز از لحاظ کشیدگی و کیفیت پخت مورد توجه بسیاری از مصرف‌کنندگان قرار دارد.

ترفندهای موثر برای قد کشیدن برنج

روش پخت برنج تأثیر زیادی بر قد کشیدن آن دارد. با توجه به اینکه دو روش کته و آبکش برای پخت برنج استفاده می‌شود، باید ابتدا امتحان کنید تا بفهمید کدام روش باعث قد کشیدن برنج شما می‌شود. بعضی از برنج‌ها اگر به‌صورت آبکش پخته شوند، خرد می‌شوند.
بنابراین، برای این نوع برنج‌ها بهتر است از روش کته استفاده کنید. همچنین، برخی برنج‌ها با روش دمی یا کته حالت چسبندگی پیدا می‌کنند و به‌خوبی قد نمی‌کشند. استفاده از قابلمه بزرگ هنگام جوشاندن برنج و افزودن نمک زیاد به آب جوش می‌تواند باعث قد کشیدن و زیباتر شدن ظاهر برنج شود.

راههای قد کشیدن برنج ایرانی

همچنین ترفندهای دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند به قد کشیدن دانه‌های برنج و حفظ کیفیت آن کمک کنند:
• هنگام پخت برنج، یک قاشق غذاخوری سرکه یا آب‌لیمو به آب برنج اضافه کنید.
• این کار باعث می‌شود برنج بیشتر قد بکشد.
• وقتی که آب برنج می جوشد، بهتر است چند تکه یخ کوچک به آن اضافه کنید.
• این کار به برنج شوک وارد می‌کند و باعث قد کشیدن بیشتر آن می‌شود.
• پس از اضافه کردن یخ، برنج را آبکش کنید.
• هنگام جوشیدن برنج در آب، یک قاشق ماست و روغن به آن اضافه کنید. این کار هم باعث قد کشیدن برنج می‌شود و هم رنگ برنج را سفیدتر می‌کند و کیفیت پخت آن را بهبود می‌بخشد.
• از زاج کوبیده توسط آشپزهای حرفه‌ای استفاده کردن، یکی از بهترین راهکارها برای قد کشیدن برنج است.
• بعد از اینکه آب برنج تبخیر شد، برنج را در وسط قابلمه جمع کنید تا فضای کافی برای قد کشیدن و پخت بهتر داشته باشد.
با استفاده از این ترفندها می‌توانید برنجی خوش‌پخت و قدبلند تهیه کنید.

فروشگاه بزرگ حاج یوسف

حاج یوسف انواع برنج‌های باکیفیت را از زمین‌های حاصلخیز مازندران به فروش می‌رساند و این برنج‌ها را به سراسر کشور ارسال می‌کند. با اطمینان از کیفیت بالای محصولات حاج یوسف، می‌توانید از عطر و طعم بی‌نظیر برنج ایرانی بهره‌مند شوید.